Hikayeleri Önce sen Oku

Aptal Adam ve kurt


Bir adam halinden yakınır dururmuş.’ Çalışıyorum, didiniyorum sonunda ancak geçinebiliyorum. Üstelik tek başınayım, kimsem yok.’ Böyle mutsuz bir şekilde sızlanıp dururken, bir karar vermiş: yollara düşüp bir melek bulacak, halini anlatacak, ondan bu haksızlığı düzeltmesini isteyecekmiş.

Yola koyulmuş. Dağda giderken, aç ve ayakta zor durabilen bir kurtla karşılaşmış. Bir deri bir kemik kalan kurt adama yaklaşmış ve nereye gittiğini sormuş. Adam derdini anlatmış. Bir melek arıyorum, onu bulup bana yapılan haksızlığı düzeltmesini isteyeceğim demiş. Bunun üzerine kurt.’ Bana da bir iyilik yapar mısın?’ demiş. Ben de gece gündüz dolaşıyorum, bir türlü bir lokma yiyecek bulamıyorum.Açlıktan ölmek üzereyim. Meleğe benden de söz et. Açlıktan ölen kurt olur mu diye sor.

Adam tekrar yola koyulmuş. Çok geçmeden karşısına çok güzel bir genç kız çıkmış. Kız da nereye gittiğini sormuş. Kıza da anlatmış. Hikayesini dinledikten sonra adamın ellerine sarılmış.’ Yalvarırım o meleğe benim durumumu anlat. Gencim, güzelim, zenginim, her şeyim var ama mutsuzum. Mutluluğa ulaşmam için ne yapmam lazım, ne olur o meleğe sor’ demiş. Adam melekle kız için de konuşacağını söylemiş.

Adam yoluna devam etmiş. Yorulmuş dinlenmek için bir ağacın altına uzanmış. Fakat çevresi yemyeşil olan bu ağacın neredeyse tek yaprağı bile yokmuş. Tabii ağaç da bu duruma çok üzülüyormuş. Adamın meleğe gittiğini anlayınca ‘ Ne olur o meleğe benim durumumu anlat’ demiş. Adam ağaca da melekle konuşacağını söylemiş.
Adam dinlendikten sonra yoluna devam etmiş. Ümidini kestiği sırada melek karşısına çıkıvermiş. Adam derdini anlatmış.’
 
Gece gündüz çalışıyorum, dünyanın hiçbir nimetinden faydalanamıyorum. Acınacak bir hayatım var. Benden çok daha az çalışıp çok daha fazla sefa süren bir çok insan var. Söyler misin; eşitlik, hak, adalet bunun neresinde?’

Adamı dinleyen melek,’Tamam, tamam’ demiş. Zengin ve mutlu olman için sana bir şans veriyorum. Şimdi geldiğin yoldan geri evine dön demiş. Meleğin bu sözleri üzerine rahatlamış adam. Kurdun, kızın ve ağacın dertlerini de anlatmış. Melek onlar için de bir şeyler söylemiş. Adam bunları dikkatle dinlemiş ve dönüş yoluna koyulmuş.

Uzun bir yolculuğun ardında ağacın yanına gelmiş. Meleğin dediklerini söylemiş.
Köklerinin tam altında gömülü altın dolu sandık varmış. Bu yüzden beslenemiyormuşsun. Beslenemediğin için de yaprakların ve meyvelerin yokmuş. Sandık çıkarılırsa yaprakların ve meyvelerin olacak demiş.

Ağaç sevinmiş bu duruma. Hemen kaz o sandığı çıkart demiş. Adam hayır demiş. Melek bana kendi şansımı verdi. Evime dönmem lazım demiş. Yoluna devam etmiş.Genç kızla karşılaşmış. Ona meleğin söylediklerini anlatmış: sevinçlerini, üzüntülerini paylaşacağın birini bulup onunla evlendiğinde mutlu olacağını iletmiş.O zaman kız, hadi seninle evlenip mutlu olmaya çalışalım demiş. Adam hayır, buna zamanım yok, benim şansın evimde evime dönmem lazım demiş. Yoluna devam etmiş.

Çok geçmeden kurtla karşılaşmış. Adam olanı biteni anlatmış. Şansının evine vardığında onu beklediğini söylemiş. Acelesi olduğunu evine dönmesi gerektiğini söylemiş. Kurt ''peki benim için ne dedi'' demiş. Adam senin için dediklerini pek anlayamadım ama ''bir aptal adam bulamazsan açlıktan öleceğini söyledi ''demiş.

Kurt ben çok iyi anladım demiş.
Adamı yemiş....Yaşam Tadında Hikayeler

Severek Beğenerek Okuduğunuz hikayelere Android uygulamımızı indirerek cep teleofnlarınızdan ve Tabletleriniz ile de Rahatlıkla Ulaşa Bileceksiniz,Yorum ve beğenilerinizi bekliyoruz...

0 yorum:

Yorum Gönderme

YASAL UYARI: Sitemiz de yer alan materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. '