Hikayeleri Önce sen Oku

Pembe Kurdele


Orta yaşlı ve düzgün giyimli bir adam sessizce kafeye giderek köşedeki masaya oturur. Garsona sipariş vermek için beklerken yan masadaki gençlerin kendisine bakarak gülüşdüklerini fark eder.

Belli ki yakasına taktığı küçük pembe kurdele şeklindeki rozetine gülmektedirler. Bu alaylı bakışları görmezden gelen adam, yan masadakilerin bu ısrarlı sırıtmalarına dayanamayarak eli ile lacivert cektinin yakısındaki rozeti gösterip, “Buna mı gülüyorsunuz?” diye sorar.

Yan masadakiler yüksek sesle gülerek, “Küçük güzel pembe kurdeleniz lacivert ceketinize pek de yakışmış!” diyerek sırıtmaya devam ederler.

Orta yaşlı adam bu sözü söyleyen delikanlıya dönerek, “Lüfen masama buyurun, bunu tartışalım,” der.

Braz önce tüm sevimsizliğiyle sırıtan delikanlı nedenini anlatamadığı bir utanma ve sıkıntı hissine kapılsa da gelip masaya oturur.


Adam anlaşılır ve yumuşak bir sesle, “Bu rozet tüm dürvada, içinle olduğumuz ayda, kadınların arasında meme kanseri bilincini yaygınlaştırmayı İfade ediyor. Ben bu rozeti annemin adına takıyorum,” der.

Bu açıklama karşısında başkalaşan delikanlı, “Çok üzüldüm, anneniz meme kanserinden mi öldü,” diye sorar. “Hayır,” diye cevap verir orta yaşlı adam ve devam eder. “Annem sağ. Küçük bir çocukken kendimi yalnız hissettiğim korkulu anlarımda her zaman başımı saklayabileceğim ve huzur bulacağım yumuşak bir yuvadır annemin memeleri. Annemin sağlığı için dua ediyorum.” “Hımm!” diye kekeler delikanlı.

“Bu rozeti karım için takıyorum,” diye devam eder orta yaşlı adam. “Karınız da herhâlde iyi?” diye sorar delikanlı. “Evet, evet,” der adam. “Karım benim için aşk ve sevgi kaynağı olmuştur her zaman. Yirmi üç yıl önce sevgili kızımızı beslemiştir memesiyle. Karımın sağlığı için Allah’a şükrediyorum.”“Sanırım kızınızın sağlığı için de takıyorsunuz?” “Hayır... Kızımı bir ay önce meme kanseri nedeniyle kaybettik. Yaşının çok genç olduğunu düşünerek ihmal etmiş memesinde fark ettiği kitleyi. Bu nedenle geç kaldık.

” Genç delikanlı, yüzündeki utangaç ve üzüntülü bir ifadeyle, “Çok üzgünüm bayım. Özür dilerim,” der.

Orta yaşlı adam, “Kızımın anısına gururla takıyorum bu küçük pembe kurdeleyi. Bu sayede çevremdekileri de aydınlata biliyorum. 

Şimdi evine git, karınla, kızınla, annenle konuş,” deyip cebinden çıkardığı küçük pembe kurdele rozetini uzatırken delikanlı öne eğilir ve “Takmama yardım edebilir misiniz?” diye mahcup mahcup sorar.

Hikayemizi Ne kadar çok paylaşırsak O kadar Farkındalık Yaratmış oluruz 

Facebook /Yaşam Tadında Küçük Hikayeler Sizleri de Aramızda Görmek İsteriz 

Yaşam Tadında Hikayeler

Severek Beğenerek Okuduğunuz hikayelere Android uygulamımızı indirerek cep teleofnlarınızdan ve Tabletleriniz ile de Rahatlıkla Ulaşa Bileceksiniz,Yorum ve beğenilerinizi bekliyoruz...

0 yorum:

Yorum Gönderme

YASAL UYARI: Sitemiz de yer alan materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. '