Hikayeleri Önce sen Oku

SÖZÜNDE DUR“Allah kendisinden başka hiçbir ilah bulunmayandır. Büyük Arş’ın Rabbidir.” Nemi Suresi, 26

Abdullah B. Mübarek Hazretleri bir vakit savaşa katılmış­tı. Savaşta karşısına çok zorlu bir düşman askeri çıkmıştı. Bu düşman askeri ile uzun bir mücadeleye girişir. Birebir bu savaş o kadar sürer ki, vakit namazı girmiş ve geçmek üze­redir. İbnü’l-Mübarek Hazretleri düşmanına der ki:

“Şu kadar zamandır çarpışıyoruz, birbirimize üstünlük sağlayamadık, benim namaz vaktim girdi ve de geçmek üze­redir. İzin ver, ben namazımı kılayım, sonra çarpışmaya de­vam edelim.” Düşmanı bu öneriyi kabul eder ve İbnü’l- Mübarek Hazretleri namaza durur. Namazı bitip çarpışmaya başlayacakları sırada bu sefer de düşmandan bir öneri gelir:

“Sen ibadetini yaptın, bana da müsaade et, ben de putla­rıma gerekli tazimde bulunayım.” Düşman göğsünde sakla­dığı küçük bir putu çıkarıp yere koyar, karşısına geçip kıyam eder. Sonra da karşısına geçip oturur. İbnü’l-Mübarek Haz­retleri düşmanının puta tazim ettiğini görünce içinden der ki:“İşte düşmanı tam öldürecek zaman.” Yerinden kalkar ve elinde kılıç, düşmanın başına dikilir. Tam kılıcı indireceği zaman:

“Ahdinde dur, şüphe yok ki verilen sözün sorumluluğu vardır.” (Isra, 17/34) diye bir ses duyar. Bu sesi duyması ile birlikte ağlamaya başlar. Düşman, başını kaldırıp baktığında, İbnü’l-Mübarek’in elinde kılıçla ağladığını görür. Düşman so­rar:

“Ne yapıyorsun? Sana ne oldu?” İbnü’l-Mübarek düşün­düklerini anlattıktan sonra şöyle dedi ki:

“Senin yüzünden bizi azarladılar.” Düşman bu durumdan çok duygulanmıştır.

Der ki:“Düşmanı için dostunu azarlayan böyle bir Allah’a baş kaldırmak ve karşı gelmek doğru bir hareket değildir.” Ardın­dan çarpışmayı bırakarak Müslüman olur ve müminlerin sa­fına geçer.

Yaşam Tadında Hikayeler

Severek Beğenerek Okuduğunuz hikayelere Android uygulamımızı indirerek cep teleofnlarınızdan ve Tabletleriniz ile de Rahatlıkla Ulaşa Bileceksiniz,Yorum ve beğenilerinizi bekliyoruz...
0 yorum:

Yorum Gönderme

YASAL UYARI: Sitemiz de yer alan materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. '